Išrinktas aukštuminio pastato „Lvivo 38“ projekto nugalėtojas
Įvertino sąžiningiausią atlygį mokančius Lietuvos darbdavius: lyderių sąraše „Vinted“ ir „Metso Outotec Lithuania“
Teisingą darbo užmokesčio politiką darbuotojų atžvilgiu vykdančios įmonės jau penktą kartą yra įvertinamos „Lygiaverčio atlygio“ apdovanojimu. Šių metų lyderiais tapo lietuviškasis vienaragis „Vinted“ ir pramonės įmonė „Metso Outotec Lithuania“. Kaip teigia atlygio ekspertas Povilas Blusius, teisingą užmokestį darbuotojams stengiasi užtikrinti vis daugiau Lietuvos darbdavių, tačiau įmonėse dar pastebimas ilgalaikės lygiavertiškumo strategijos trūkumas.
Atlyginimų tyrimų bendrovė „Figure Baltic Advisory“ (anksčiau „Baltic Salary Survey“) kasmet visose Baltijos šalyse vykdo detalų skirtingų industrijų įmonių tyrimą ir apdovanoja teisingiausią darbo užmokesčio politiką vykdančius darbdavius. Lietuvoje šiais metais nugalėtojai buvo skelbiami remiantis atlyginimų tyrimu, kuriame dalyvavo 430 įmonių.
Lyderių gretose – pokyčiai
Lygiaverčio atlygio apdovanojimui įmonės yra skirstomos į skirtingas kategorijas pagal darbuotojų skaičių ir vertinamos pagal keturis pagrindinius kriterijus: atlygių homogeniškumą, matuojant bazinių atlygių tose pačiose pozicijose skirtumą, rinkos indeksą, matuojantį darbuotojų dalį, kurių atlygiai nesiekia žemiausio rinkos standarto, atlyginimų skirtumus tose pačiose pareigose pagal lytį bei lyčių pusiausvyrą įmonės vadovybėje.
Mažų ir vidutinių įmonių (iki 500 darbuotojų) tarpe šiais metais geriausiai įvertinta kasybos mašinų susidėvinčių dalių gamykla „Metso Outotec Lithuania“, kuri išsiskyrė aukščiausiais rodikliais visose kategorijose. Po jos rikiavosi kitos įmonės: „Unlimited Carrier“, „Intelligent Communications“, „Nasdaq“ bei „Accenture Lithuania“. Didelių Lietuvos darbdavių kategorijoje (nuo 500 darbuotojų) aukščiausią poziciją užėmė tarpusavio prekybos platforma „Vinted“, geriausiai iš visų užtikrinusi atlygių homogeniškumą. Lyderių penketuke toliau išsidėstė „Devbridge“, „Littelfuse LT“, „Danske Bank“ ir „Gintarinė vaistinė“.
Kaip pastebi P. Blusius, įmonės vis aktyviau stengiasi darbuotojams užtikrinti lygiavertes sąlygas, tad šių metų apdovanojimų lyderių rezultatus sąlygojo organizacijų valdymo ir vidinės atlygio politikos pokyčiai.
„Tyrimo metu pastebėjome, kad šiais metais buvo aktyviai vykdomos organizacijų transformacijos, pertvarkomos darbo užmokesčio, motyvacinės ir pareigybių sistemos bei atliekamos optimizacijos. Dėl to dalies organizacijų rezultatai kinta, kai kur net ir labai ženkliai. Visgi, geresnius rezultatus rodo decentralizuotos organizacijos, kuriose žemiausios bei vidurinės grandies vadovai turi daugiau autonomijos ir didesnę įtaką kasdieniame organizacijos gyvenime. Mažose organizacijose labai didelę įtaką turi vadovų vertybinis kompasas“, – aiškina „Figure Baltic Advisory“ ekspertas P. Blusius.
Užtikrinti lygiavertį atlygį organizacijoje – misija (ne)įmanoma?
P. Blusius teigia, kad nors dėmesio darbo užmokesčio skirtumams tarp moterų ir vyrų visuomenėje skiriama daug, tačiau į lygiavertiškumo politiką įmonėse vis dar žvelgiama per siaurai, tarsi per rakto skylutę, ir dažnai užmirštami kiti problematiški darbo rinkos aspektai.
„Lygiavertiškumas svarbus tiek darbuotojų gerovei, bendram organizacijos efektyvumui, tiek visos darbo rinkos pusiausvyrai. Todėl svarbu, kad įmonės pažvelgtų į tai plačiau – nediskriminuojant ne tik lyties, bet ir amžiaus, šeimyninės padėties ar kitais tiesioginiam darbui įtakos neturinčiais aspektais. Beje, įmonei tai nebūtinai turi būti milžiniška administracinė našta, užtenka bent kartą metuose panagrinėti savo organizacijos duomenis“, – tikina ekspertas.
Apdovanojimuose geriausiai įvertintos įmonės ir pačios įvardija, kokios ilgalaikės strategijos prisideda prie lygiavertiškumo rodiklių gerinimo ir dalijasi vertinga patirtimi. „Metso Outotec Lithuania“ generalinė vadovė Irma Atkočienė teigia, kad kasdienėje veikloje įgyvendinamos lygiavertės sąlygos yra naudingos tiek darbdaviams, tiek darbuotojams, tad lygiavertiškumo politika turi būti užtikrinama visuose įmonės procesuose ir lygmenyse.
„Turime aiškiai suformuotas sąžiningumo, lygiateisiškumo taisykles ir vertybes, kuriomis vadovaujamės kasdieninėje veikloje. Nuo pat darbuotojų atrankos kuriame darbo vietą, kurioje vertiname tik profesinius gebėjimus ir patirtį bei užtikriname sąžiningą užmokestį visuose įmonės lygmenyse. Šiame kontekste taip pat nuolat stebime darbo rinką ir kintančias tendencijas visoje Lietuvoje, nes tai padeda užtikrinti konkurencingumą“, – komentuoja I. Atkočienė.
Didžiųjų kompanijų kategorijoje geriausiai įvertintos „Vinted“ atlygio ir papildomų naudų valdymo vadovė Alice Hu pažymi, kad kiekviena organizacija, siekianti būti skaidria ir sąžininga savo darbuotojų atžvilgiu, savo veikloje turi įtvirtinti skirtingus lygiavertiškumo principus, kurie apimtų ne tik techninį atlygio politikos tobulinimą, bet ir darbuotojų švietimą.
„Nuolat peržiūrime ir tobuliname atlygio politiką, skaidriname šią temą. Siekiame sukurti ilgalaikę sistemą, skirtą valdyti atlygio klausimą ir užtikrinti, kad sprendimai dėl jo būtų priimami sąžiningai, be išankstinių nuostatų ir skaidriai. Tad savo veikloje įgyvendiname sistemingą politiką, pagal kurią nuolat peržiūrime pareigybes ir jų atlygius – tai padeda išvengti šališkumo ir elgtis lygiavertiškai. Taip pat atlygio tema svarbu šviesti vadovus ir darbuotojus bei padėti jiems suprasti, kaip ir kodėl jiems atlyginama“, – teigia A. Hu.
Atlyginimų tyrimų bendrovė „Figure Baltic Advisory“ „Lygiaverčio atlygio“ apdovanojimą Lietuvoje ir Latvijoje teikia nuo 2018 metų, Estijoje nuo 2017 metų. Šiuo apdovanojimu siekiama skatinti įmones užtikrinti sąžiningo atlygio politiką savo darbuotojų atžvilgiu ir ilgainiui prisidėti prie lygiavertės darbo rinkos kūrimo Baltijos šalyse.