Leda Iržikevičienė pradeda vadovauti „OP Corporate Bank“ Lietuvos filialui
Šnipiškės: ar gali būti geriausias verslo centras šiaurės Europos šalyse?
Naujuoju sostinės centru vadinamos Šnipiškės per pastarąjį dešimtmetį pasikeitė neatpažįstamai, tačiau potencialo pikas dar toli gražu nepasiektas. Nekilnojamojo turto (NT) vystytojai, asociacija „Naujasis Vilniaus centras“ ir Vilniaus miesto savivaldybė parengė kokybinius principus, kurie leistų kurti integralų kvartalą ir aptarė teritorijos vystymo ambicijas.
Pirmą kartą rengtų kūrybinių dirbtuvių metu urbanistai, architektai, NT plėtotojai ir savivaldybės specialistai sutarė, kad rajono potencialas – didelis, tačiau reikalingi greiti aukštos kokybės sprendimai, kad gyventi ir dirbti Naujajame Vilniaus centre būtų patogiau.
„Iki šiol labiausiai apgyvendinta teritorija Vilniuje buvo greta Kalvarijų gatvės, tačiau per pastaruosius kelis metus užbaigus gyvenamosios paskirties objektų statybas šiaurinėje Šnipiškių dalyje, rajone apsigyveno daugiau jaunų šeimų. Tačiau tam, kad teritorija pateisintų čia dirbančiųjų ir gyvenančiųjų poreikius reikia ilgaamžiškų sprendimų. Vieni svarbiausių aspektų, kuriuos turi atitikti patogus miesto centras – tinkama infrastruktūra, humanizuotos gatvės ir poreikius atitinkantys viešojo transporto sprendimai“, – pažymi M. Marozas.
Šiuo metu Šnipiškėse gyvena apie 17 tūkst. žmonių, o per artimiausius metus jų skaičius turėtų padvigubėti.
Laikas apibrėžti kur yra centrinis Vilniaus verslo centras
Susirinkusieji sutarė, kad mieste matoma aiški riba, einanti per Krokuvos ir Kalvarijų g,. kuri skiria Šnipiškes į dvi pakankamai skirtingas miesto dalis. Pietinė Šnipiškių dalis apribota Neries upe, Kalvarijų gatve ir Krokuvos gatve ir galėtų būti identifikuojama kaip centrinis Vilniaus verslo centras (Vilniaus CBD) arba Naujasis Vilniaus centras. Taip pat būtų prasminga miesto planuose aiškiai išskirti šią miesto dalį.
„Reikia įvesti aiškumo kur yra centrinis Vilniaus verslo centras ir visiems tai aiškiai pasakyti, nes tai yra labai svarbu, ypač užsienio investuotojams bei talentams, kurie renkasi iš didžiųjų New Nordics sostinių. Tai svarbu, nes ši teritorija yra išskirtinė ir unikali ir tai turi būti pabrėžta“, – pažymi „Baltic Sotheby‘s“ direktorius Marius Bružas.
Neišnaudotas potencialas
Vienos iš kūrybinių dirbtuvių iniciatorės, NT vystymo bendrovės „Releven“ Tvarumo ir inovacijų direktorius Guido Wolfas sako, kad vystant vis daugiau projektų, aplink Konstitucijos pr. esančios jungtys nebeatitinka tvariam miestui būdingų sprendimų.
„Siekiame, kad Naujasis miesto centras konkuruotų su užsienio verslo centrais dėl talentų pritraukimo. Todėl ypatingai svarbu užtikrinti, kad pagerintumėme rajono infrastruktūrą, sukurtume gyvenimui ir darbui patogią aplinką. Drauge su kitais vystytojais, urbanistais bei miesto valdžia kursime tokį rajoną, kuris atitiks aukščiausius verslo ir gyventojų standartus, reikalingos paslaugos, darbas ir namai čia bus pasiekiami pėsčiomis“, – sako NT vystymo bendrovės „Releven“ atstovas G. Wolfas.
Jis taip pat atkreipia dėmesį į tai, kad Naujajame miesto centre vystomi projektai vis labiau apjungia kelias funkcijas, nėra skirti vien tik biurams ar butams. Multifunkciškų projektų integracija gali padėti suvaldyti gyventojų judėjimo srautus ir plėtoti 15 minučių koncepciją.
„Gyventojų tankis Vilniuje, o ypač centrinėje miesto dalyje, yra mažesnis nei Berlyne, Kopenhagoje ar kaimyninėje Rygoje. Tai parodo, kad teritorijų potencialas nėra iki galo išnaudotas. Šnipiškių dalyje greta Konstitucijos pr. įsikūrę verslo centrai vakare ištuštėja, darbuotojai grįžta į toliau nuo darbo nutolusius namus. Tai lemia išaugančius transporto srautus ir prailgina gyventojų keliones“, – sako G. Wolfas.
Kokybiniai principai
Vilniaus miesto savivaldybės vyriausiojo architekto patarėjas Tadas Jonauskis pažymi Šnipiškių rajono unikalumą bei įvairiapusiškumą. Šnipiškių teritorija, pasak T. Jonauskio, apjungia senąjį miesto charakterį su išskirtine Skanseno teritorija bei naujus, integralius pastatus.
Savivaldybės atstovas atkreipia dėmesį, kad nors teritorija yra įvairiapusiška, tačiau gyventojų kiekis jame pasiskirstęs netolygiai, o norint, kad teritorija pateisintų čia dirbančiųjų ir gyvenančiųjų poreikius, reikia ilgaamžių sprendimų.
„Naujajame miesto centre randame vis daugiau patogesnių gyventojams jungčių, o šiuo metu ruošiami Lvivo ir Krokuvos gatvių priešprojektiniai pasiūlymai. Šiemet rajone jau atidaryta naujai įrengta Kernavės gatvė, o įgyvendinus vystomus projektus, Šnipiškių vaizdą su žvyro keliukais keis sutvarkyta infrastruktūra. Kalbant apie darnią rajono plėtrą, vienas svarbiausių jos aspektų yra dialogas tarp vystytojų ir savivaldybės. Vieninga rajone veikiančių vystytojų vizija dėl rajono plėtros ir nuoseklus darbas pavers rajoną patrauklia gyvenimui, darbui bei laisvalaikiui vieta. Esame pribrendę taikyti konkrečiai šiai vietai reikiamą vystymo planą, o kaip įrankį, remdamiesi 10 architektūros taisyklių, su vystytojais galėtumėme sukurti konkrečias Naujojo miesto centro vystymo gaires“, – pažymi T. Jonauskis.
Anot jo, kuriant Naujojo Vilniaus centro veidą būtina atsižvelgti į jau įgyvendintus, o taip pat ir planuojamus viešųjų erdvių projektus, o rajono socialinė infrastruktūra turės atliepti augantį gyventojų ir lankytojų skaičių Vystant rajoną iš anksto reikia numatyti mokyklų bei darželių plėtrą. Dėl šios priežasties reikalingas tolimesnis bendradarbiavimas ir diskusijos tiek su NT vystytojais, tiek su gyventojais.