Kalėdų poveikis akcijų rinkai: kur investuoti metų pabaigoje
Tvari pakuotė nebūtinai turi didinti maisto prekių gamintojų išlaidas
Mindaugas Jakučionis, „Aurika“ tvarumo specialistas
Seime pasigirdus siūlymams įpareigoti gamintojus ir importuotojus perdirbti visas panaudotas plastikines pakuotes, kilo nemenkas sujudimas – vieni sako, kad perdirbti visas pakuotes neįmanoma, kiti – kad nėra tinkamų alternatyvų, treti – kad pakuočių keitimas į visiškai perdirbamas dar labiau augins maisto prekių kainas.
Panašu, kad vis dar trūksta patikimos informacijos apie galimas tvarios pakuotės alternatyvas. Dažnai minimos alternatyvos – popierius, kompostuojamos pakuotės – nėra vieninteliai galimi variantai. Priešingai, tai net nėra geriausi pasirinkimai – dažnai tokios pakuotės negali būti naudojamos, nes netenkina maistinei pakuotei keliamų kokybinių, maisto saugos bei technologinių reikalavimų.
Kompostuojamos pakuotės taip pat nėra išeitis, nes gyvavimo ciklo pabaigoje jos yra deginamos dėl nepakankamai šalyje išvystytos industrinio kompostavimo infrastruktūros, todėl jų vertė kuriant uždaro ciklo vartojimą šiandien vis dar yra sąlyginė.
Tuo tarpu naudoti aplinkai draugiškas perdirbamas pakuotes ir taip realizuoti žiedinės ekonomikos principus galima jau šiandien, pasirenkant vienalytę, iš to paties tipo plastiko pagamintą lanksčią pakuotę, dar vadinamą monopakuote.
Kaip ilgamečiai pakuočių gamintojai galime patvirtinti, kad komerciškai gaminamos lanksčios perdirbamos pakuotės asortimentas jau tenkina gana plataus maisto produktų asortimento reikalavimus maisto saugai, atitinka kokybinius ir techninius maisto produktų pakavimo parametrus.
Pagal sertifikuotą tarptautinę metodiką mūsų įmonėje atliekami anglies pėdsako skaičiavimai rodo, kad vienalytės lanksčios pakuotės CO₂ emisija gali būti apie 15 proc. mažesnė nei kombinuotos pakuotės. Šis skirtumas gali būti ir didesnis, priklausomai nuo to, kokia kombinuota pakuotė yra keičiama į monopakuotę.
Bet kuriuo atveju, pakuotės keitimas į tvaresnę reikalauja iš gamintojų daug pastangų bei pasiruošimo, nes tikrasis pokytis įvyksta tuomet, kai tarpusavyje dera pakuotės tvarumas, patogumas vartotojui ir kaštų ekonomija. Tradicinės pakuotės pakeitimas į monopakuotę šiuo metu gali būti ir ekonomiškai naudingas: produktų pakavimui į vienalytę lanksčią pakuotę yra naudojama žemesnė temperatūra, o tai mažina šiuo metu itin aktualias energijos sąnaudas.
Tvari pakuotė, pirmiausiai, reikalauja kompleksinio vertinimo ir pasiruošimo. Sveikiname kiekvieną pasiūlymą keisti tradicinę pakuotę aplinkai draugiškesne. Tuo pačiu skatiname ieškoti sprendimų, tenkinančių ekonomiškumo, vartojimo patogumo ir aplinkosaugos interesus – tik taip neišvengiamus pokyčius pasitiksime ramiau ir tinkamai pasiruošę.